Szukaj na tym blogu

czwartek, 9 sierpnia 2018

Noc Spadających Gwiazd

Zbliża się najpiękniejsza noc lata. To noc z 12/13 sierpnia, która jak zwykle zostanie rozświetlona tysiącami meteorów z najaktywniejszego roju w roku zwanego Perseidami.
Meteory to zjawiska astronomiczne mające swoje miejsce w wysokich warstwach atmosfery ziemskiej. Niewielkie drobiny materii kosmicznej (meteoroidy) będące pozostałością po komecie Swifta-Tuttle’a, rozpędzone do zawrotnych 70 km/s wejdą w atmosferę Ziemi by na wysokości 80-150 km rozgrzać powietrze do tego stopnia by zaczęło ono świecić. Ta materia kosmiczna ma rozmiary ziarenek piasku, ale niesie ze sobą ogromną energię, która jest uwalniana w czasie hamowania na granicy kosmosu. W maksimum aktywności roju będzie można zarejestrować do 1000 zjawisk z czego na terenach podmiejskich da się zaobserwować od kilkudziesięciu do kilkuset zjawisk na godzinę.
Obserwacje tego zjawiska astronomicznego są dosyć proste. Wystarczy wygodnie ułożyć się na kocu i cierpliwie patrzeć w niebo. Będą się one ukazywały w tzw. fazach. Czyli nie będzie to zjawisko stałe przecz cała noc, ale w niektórych momentach nocy zobaczymy ich bardzo wiele, jeden za drugim, a w innych przez dziesiątki minut nie zobaczymy wręcz nic. Widoczność zawsze ogranicza rozświetlenie nieba przez światła miast i rozproszone światło Słońca, które w lato dość płytko chowa się pod horyzont. Ilość widocznych meteorów wynagradza wszystkie inne niedogodności. A ciepła noc umili wypatrywanie „spadających gwiazd”.
Można tej nocy wyjątkowo łatwo spróbować dopomóc swojemu szczęściu. Jeśli w czasie spadania takiej „gwiazdy” pomyślimy szybko jakieś życzenie, ma ono szansę spełnić się niezwłocznie. Nie wiem czy to prawda, ale i tak zawsze próbuję.
Z tej okazji Sekcja Astronomiczna Centrum Kultury w Żaganiu zaprasza na wspólne obserwacje maksimum roju meteorów z roju Perseidy w dniu 12 sierpnia 2018r. od godziny 21:30 na boisku przy Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu ul. Lotników Alianckich 6. Przy okazji tych obserwacji będzie można również obserwować planety: Jowisza, Saturna i Marsa oraz Neptuna i Urana, za pomocą naszego największego teleskopu astronomicznego.
Serdecznie wszystkich zapraszamy.
Jacek Patka

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz