środa, 9 lipca 2014

Czy niektóre czarne dziury to tunele czasoprzestrzenne?

LorentzianWormhole
Dwóch chińskich astrofizyków uważa, że niektóre masywne czarne dziury znajdujące się w centrach galaktyk mogą być tunelami czasoprzestrzennymi. Jest szansa na weryfikację tej teorii.
Tunele czasoprzestrzenne (ang. „wormhole”) to hipotetyczne twory, które łączą dwa odległe punkty we Wszechświecie lub nawet dwa wszechświaty ze sobą. Dotychczas nie zaobserwowano żadnego takiego obiektu, ale powstało już sporo publikacji teoretycznych na ich temat.
Jedna z najnowszych prac naukowych dotycząca tuneli czasoprzestrzennych została napisana przez dwóch chińskich astrofizyków Fudan University w Szanghaju. Ich publikacja znalazła się w zasobach Arxiv na początku maja.

Zilong Li i Cosimo Bambi uważają, że tunele czasoprzestrzenne powstały tuż po Wielkim Wybuchu, a dziś znajdują się w centrach wielu galaktyk. Odszukać je można obserwując chmury rozgrzanych gazów, które krążą wokół obiektów w centrach wielu galaktyk. Chmury te powinny mieć inny kształt, jeśli obiektem, wokół którego krążą, jest czarna dziura, i inny kształt, jeśli jest to tunel czasoprzestrzenny. Te drugie powinny być mniejsze od czarnych dziur – a co za tym idzie, mniejsza (wymiarowo) powinna być tzw. sfera przechwycenia fotonów, a więc inne powinno być zachowanie się i ruch plazmy na ciasnej orbicie wokół obiektu.
Według Li i Bambi istnienie tuneli czasoprzestrzennych to rozwiązanie zagadki obecności masywnych obiektów w centrach młodych galaktyk. Masa tych obiektów to zakres od 10^6 do 10^9 masy Słońca. Obecnie uważa się, że są to czarne dziury, jednak ich duża masa przeczy młodemu wiekowi, szacowanego na zaledwie 100 milionów lat od Wielkiego Wybuchu.
Już wkrótce będzie możliwa obserwacyjna weryfikacja tej teorii. Na początku przyszłego roku do teleskopów Very Large Telescope (VLT) w Chile, należących do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), zostanie dodany instrument GRAVITY. Będzie on w stanie wykonywać precyzyjne pomiary astrometryczne oraz obrazy interferometryczne. Jednym z pierwszych celów obserwacji GRAVITY będzie obszar SgrA* w centrum Drogi Mlecznej. Obecnie uważa się, że znajduje się tam czarna dziura o masie około 4,6×106 masy Słońca.

Kosmonauta.net

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz