środa, 4 grudnia 2013

Niebo w grudniu 2013


M31 - Adnromeda

Najbliższe dni warto poświęcic na obserwacje Andromedy, bo ta jest w samym Zenicie. Dalszą część tej pory roku spędzimy z najpiękniejszym gwiazdozbiorem - Orionem
Czeka nas też początek astronomicznej zimy i najkrótszy dzień roku. Ale najważniejsze jest, że niebo będzie przez ten czas najciemniejsze w całym roku, co przełoży się na najciekawsze obserwacje, jeśli tylko pogoda dopisze.


Słońce
Słońce wstąpi 21 grudnia o godzinie 18:11 w znak Koziorożca rozpoczynając astronomiczną zimę. Długość ekliptyczna Słońca wyniesie 270 stopni.

Księżyc
Nów (tarcza niewidoczna) 3 grudnia o godzinie 1:22.
Pierwsza kwadra (oświetlona prawa połowa tarczy) 9 grudnia o godzinie 16:12.
Pełnia (tarcza całkowicie oświetlona) 17 grudnia o godzinie 10:28.
Ostatnia kwadra (oświetlona lewa połowa tarczy) 25 grudnia o godzinie 14:48.

Księżyc znajdzie się najbliżej Ziemi 4 grudnia o godzinie 11:16 (360063 km), a najdalej od nas 20 grudnia o 0:50 (406267 km).

Merkury
W pierwszym tygodniu grudnia chwilę przed wschodem Słońca można próbować szukać Merkurego nisko nad południowo-wschodnim horyzontem (gwiazdozbiór Wagi). W obserwacjach pomoże nam Księżyc, który w postaci cienkiego rogalika znajdzie się 2 grudnia poniżej planety.

Wenus
Wenus w grudniu będzie boginią wieczornego nieba (gwiazdozbiór Strzelca). Najlepiej obserwować ją wieczorem 5 grudnia, gdy na prawo od niej znajdzie się wąski sierp Księżyca. Wenus osiąga największą możliwą jasność rzędu 4,7 magnitudo, co czyni ją najjaśniejszy po Słońcu i Księżycu obiekt ziemskiego nieba. To właśnie Wenus będzie w tym roku pierwszą gwiazdką wigilijną. Warto poświęcić chwilę na jej obserwacje trzy kwadranse po zachodzie Słońca i przy okazji wykonać zdjęcia.

Mars
Marsa kolejny miesiąc można obserwować przez całą drugą połowę nocy na niebie wschodnim i południowym (gwiazdozbiór Panny). 26 grudnia poniżej Marsa znajdzie się Księżyc tuż po ostatniej kwadrze.

Jowisz
Największa planeta w naszym Układzie Słonecznym jaśnieje przez całą nocy. Wieczorami zobaczyć ją możemy wysoko na niebie wschodnim, w środku nocy na południu, a przed świtem na niebie zachodnim (gwiazdozbiór Bliźniąt). W nocy z 18 na 19 oraz z 19 na 20 grudnia w pobliżu Jowisza znajdzie się Księżyc kilka dni po pełni.

Saturn
Planeta z pierścieniami najbardziej okazale jest widoczna nad ranem na niebie południowo-wschodnim (gwiazdozbiór Wagi). 29 grudnia tuż poniżej planety znajdzie się Księżyc zbliżający się do nowiu.
Pamiętajmy, że planety bardzo łatwo odróżnić od gwiazd, gdyż są nie tylko od nich jaśniejsze, ale i nie migocą.

Kometa
Po tym, jak kometa ISON rozpadła się, musimy się zadowolić nieco bledszą, ale widoczną gołym okiem kometą C/2013 R1 (Lovejoy). Aby ją wypatrzeć musimy wstać przed wschodem Słońca i patrzeć wysoko nad wschodni horyzont w kierunku konstelacji Wolarza. Jej jasność wynosi około 5,5 magnitudo, a więc znajduje się na granicy widzialności, niewiele różniąc się od najsłabszych gwiazd. Warto więc w obserwacjach wspomagać się chociażby lornetką.

Meteory
Nad ranem 14 grudnia nastąpi szczyt aktywności Geminidów (gwiazdozbiór Bliźniąt). Strumień jak zwykle jest obfity, więc możemy oczekiwać średnio 120 meteorów "spadających gwiazd" w ciągu godziny.
22 grudnia nad ranem czeka nas maksimum Ursydów (gwiazdozbiór Małej Niedźwiedzicy). W ciągu godziny możemy zobaczyć około 30 meteorów. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, aktywność roju może być podwyższona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz